MEGA HIZLI OKUMA – Mini Kurs # 6

 

MEGA HIZLI OKUMA® TEKNİKLERİ

© Melik Duyar, 2000 - 2007

Bugün kurslarımızın sonuncusunu tamamlayacağız. Ancak bu son kursla size vereceğim ipuçları bitmiyor. Ayda bir e-mail olarak gönderilecek olan "e-Mega Beyin" dergisi ile size yepyeni eğitimler ve ipuçları göndermeye devam edeceğim.

Neyse, kurs konumuza geri dönelim. Bu son kursta bugüne kadar öğrendiklerimizi size üç günde bir gönderdiğim kurs numaralarına göre kısa - kısa özetlemek istiyorum:

Mini Kurs # 1 : Bu kursta hızlı okuma konusunda doğru bilinen bazı önemli yanlışları öğrenerek işe başladık;

1-) "Bir konuyu iyi anlamak için yavaş okumak gerekir" düşüncesi hızlı okumayı engelleyen en büyük yanlışlardan biri. Aslında yavaş okumak beyne başka şeyler düşünme fırsat verdiği için konsantrasyonu bozuyor.

2-) Hızlı okuyabilmek için yüksek bir zeka seviyesine sahip olmak gerekmiyor. Normal zekaya sahip olan herkes basit ve etkili bazı teknikleri öğrenerek anlayarak çok hızlı okuyabilir.

3-) Hızlı okumayı öğrenmenin optimum alt yaş sınırı ilköğretim 5. sınıfı bitirmekle başlarken, üst yaş sınırı ise yoktur. Yaşınızın kaç olduğu veya okurken gözlük kullanıyor olmanız anlayarak hızlı okumanızı engelleyebilecek nedenler değildir. İhtiyacınız olan tek şey, hızlı okumayla ilgili teknikleri öğrenmeniz ve biraz egzersiz yaparak kullanmanızdır.

4-) Teknikleri öğrenmeden çok sayıda kitap okumak sizi sadece çok bilgi sahibi yapar; ancak size hızlı okuma becerisi kazandıramaz. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenmek için daha önceden çok sayıda kitap okumuş olma şartı yoktur.

Mini Kurs # 2 : Bu kursta, anlayarak okuyabilmek için KONSANTRASYONun çok önemli olduğuna değinerek;

1-) Konsantrasyonun artırılması için düşüncelerimizi kontrol edebilmenin çok önemli olduğunu söyledik. Umarım bu konuyla ilgili "Konsantrasyonun Gücü" adlı ücretsiz kitabımızı okumuşsunuzdur. Hala okumadıysanız, aşağıda resmi görünen kitabın üzerine veya altındaki linke tıklayarak bu kitabı hemen bilgisayarınıza indirerek okumaya başlayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ "Konsantrasyonun Gücü" Kitabı

2-) Konsantrasyonu artırmak için hafıza ve zeka gücünün de etkin olarak kullanılması gerektiğini vurguladık. Bu konu için ayrı bir ücretsiz mini kursumuz olduğunu belirterek bu ücretsiz kursa da üye olabileceğinizi de söylemiştik. Mega Hafıza "7 GÜNLÜK ÜCRETSİZ BEYİN EĞİTİMİ" kurslarını da e-mail adresinize göndermektedir. Henüz üye olmadıysanız, bu ücretsiz mini kursların linki de aşağıda tekrar verilmiştir;

3-) Öğrenme ve okuma sırasında beynin alfa dalga ortamında olması halinde öğrenmenin daha verimli ve kalıcı olacağını gördük. Pop, oyun havası veya romantik müzik gibi müziklerin okuma ve ders çalışma sırasında konsantrasyonu bozduğunu vurguladık.

Ancak;

Bazı özel müzik parçalarının, yine özel bir ritimde olması kaydıyla öğrenmeyi ve hafıza gücünü yaklaşık % 24 artırdığını tespit ettik. Bu özel müziklerin "Largo Barok" müzik eserlerinden oluştuğunu öğrendik.

● Ayrıca sağ ve sol kulaktan farklı frekanslar gönderme esasına dayanan bir teknolojinin beyni alfa dalga ortamına sokarak konsantrasyonu artırdığını keşfettik.

"Largo Barok" ve "Farklı Frekanslar" yöntemlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan "BİO-RİTMİK LARGO" sisteminin konsantrasyonu artırmak ve öğrenmenin kalıcı olmasını sağlamak için kullanıldığını öğrendik.

Hatta bu teknolojinin herkesin kullanımına sunulması için Mega Hafıza tarafından başka hiçbir yerde bulamayacağınız "BİO-RİTMİK LARGO VE KONSANTRASYON" adıyla 6 CD'lik bir set hazırlandığını da belirtmiştik. Bu setle ilgili bilgileri tekrar gözden geçirmek isteyenler için ilgili setin linki aşağıda tekrar verilmiştir;

Bio-Ritmik Largo ve Konsantrasyon Seti

4-) Konsantrasyonun beslenmeyle de yakından ilgili olduğunu öğrendik. Konsantrasyon ve beslenme arasındaki ilişkiyle ilgili bazı önemli tavsiyeleri hatırlamak için ikinci mini kursumuza tekrar göz atmanızı öneririm.

Mini Kurs # 3 : Bu mini kursta;

1-) Hızlı okumanın temel eğitiminin "TAKİSTOSKOBİK EĞİTİM" olduğunu vurguladık. Bu eğitimin göz açılarını genişleterek hızlı okumayı sağlamayı hedeflediğini söyledik. Ancak takistoskobik eğitimin tek başına hızlı okumayı sağlayamayacağını, sağlasa da anlamayı işin içine sokmadığı için tek başına başarısız olduğunu öğrendik.

Bana sorarsanız, takistoskobik eğitim okumanın sadece % 5'lik bir kısmını etkilemektedir. Okuma, % 95 anlama, hafızada tutma ve daha sonra hatırlamayı gerektiren entelektüel bir süreçtir.

2-) Çoğu hızlı okuma kursunun hemen hemen tamamında takistoskobik eğitimi kullanarak insanların gözünü aşırı şekilde gereksiz yere yorduğunu söyledik. Ayrıca böyle bir takistoskobik eğitimi bilgisayarınıza ücretsiz indirerek evinizde veya işyerinizde kendi kendinize çalışabilmeniz için size küçük bir de yazılım hediye ettik.

Bu programı bilgisayarınıza henüz indirerek denemediyseniz ilgili linki aşağıda size tekrar veriyorum:

ÜCRETSİZ HIZLI OKUMA PROGRAMI

3-) Geçici hafızanın sınırlarını tartıştık. Ayrıca geçici hafızayı etkin bir şekilde kullanmak için neler yapmamız gerektiğini öğrendik.

Mini Kurs # 4 : Bu mini kursta hızlı okuma eğitimleri konusunda bilinçli bir seçim yapmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini vurguladık. Hatta yurdumuzda bazılarının, bu konu hakkında hiçbir bilgisi olmasa da birkaç kitap okuyarak (Ki, hızlı okumak, hızlı okuma kitapları okuyarak öğrenilemez), kopyacılık yaparak ve hatta hırsızlık yaparak kendisini hızlı okuma uzmanı ilan ettiğini ve bunlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladık.

1-) Hızlı okuma kursu seçerken aşağıdaki üç temel unsura dikkat edilmesi gereğine dikkat çektik;

Hızlı Okuma Kursunda Hangi Teknikler Kullanılıyor?

● Hızlı Okuma Eğitimini Kim Veriyor? Eğitimi veren kişi hızlı okuyarak, okuduklarını hafızasında tutarak ve daha sonra gerektiğinde hatırlayarak hayatında neleri başarmış? Yoksa tek başarısı size hızlı okumayı öğretmek mi olacak?

● Hızlı Okuma Eğitimi aynı zamanda ANLAMAYI, HAFIZADA TUTMAYI ve GEREKTİĞİNDE HATIRLAMAYI sağlıyor mu? Bunu garanti ediyor mu?

2-) Hızlı okumanın anlamayı ve hatırlamayı sağlamıyorsa hiçbir öneminin olmadığını vurguladık. Ayrıca basit bir strateji olarak okuma sırasında "5N – 1K" prensibini kullanabileceğimizi öğrendik.

3-) Ayrıca Mega Hafıza'nın ANLAMAYI, HAFIZADA TUTMAYI ve GEREKTİĞİNDE HATIRLAMAYI sağlayan kendi kendine hızlı okumayı sağlayan "MEGA HIZLI OKUMA" diye bir seti olduğunu vurguladık. Bu set sanki ben bire bir karşınızdaymışım gibi özel bir ders gibi hazırlanmıştır.

Hatta son mini kursta bu sete nasıl ücretsiz sahip olabileceğiniz konusunda size bilgi vereceğim konusunda da söz vermiştim. Bu seti farklı kılan nedenleri henüz keşfetmediyseniz, aşağıdaki set resmine veya altındaki yazıya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

MEGA HIZLI OKUMA SETİ

Mini Kurs # 5 : Bu mini kursta okunan bilgilerin HAFIZADA TUTULMASI ve HATIRLANMASI konusunu inceleyerek, bazı önemli okuma stratejileri üzerinde durduk. Bu stratejiler aşağıda tekrar listelenmiştir;

Strateji-1: Önce bir okuma hedefiniz olmalı,

Strateji-2: Konunun derinlemesine ne kadar öğrenilmesi gerektiğini bilmelisiniz,

Strateji-3: Konsantrasyon ve okuma dengeli olarak yönetilmeli,

Strateji-4: Farklı okuma parçalarına farklı yaklaşımlar gösterilmeli,

Strateji-5: Büyük resmi görerek okumalısınız,

Strateji-6: Hızlı okumada Beyin Haritaları® ve Zihin Haritaları® kullanmalısınız.

(Dikkat: Beyin Haritaları® ve Zihin Haritaları® Mega Hafıza'nın tescilli markalarıdır).

Şimdi aşağıda kutu içinde verilen sonucu okumanızı istiyorum;

Buraya kadar özetlediğim bilgileri ve uygulamaları kullanarak
anlama oranınızı düşürmeden,
okuma hızınızı iki katına çıkartabilirsiniz.

Okuma hızınızı (anlama oranınızı düşürmeden) henüz iki katına çıkarmadıysanız, bu ücretsiz mini kurslarda verilen bilgileri ve uygulamaları en baştan bir kere daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Okuma hızını anlama oranını düşürmeden sadece iki katına çıkarmayı hedefliyorsanız bir kursa gitmenize falan gerek yok. Bu mini kurslarda verilen eğitim sizin için yeterlidir.

Ancak anlama oranınızı daha da yükselterek okuma hızınızı iki katından daha fazla artırmak istiyorsanız aşağıdaki kutu içinde sunduğum iki farklı öneriyi değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

HEM ANLAMA ORANINIZI ARTIRMAK,
HEM DE OKUMA HIZINIZI İKİ KATINDAN DAHA FAZLA
YÜKSELTMEK İSTİYORSANIZ...

Okuma hızını iki katından daha fazla yükseltmek ve bunun yanında anlama oranını da buna paralel olarak artırmak HAFIZA, KONSANTRASYON, ANLAMA ve ETKİLİ ÖĞRENME gibi tüm fonksiyonların işin içine katılmasını gerektirmektedir. Bu fonksiyonların tümünü işin içine katan iki alternatifi aşağıda dikkatinize sunuyorum;

ALTERNATİF ÖNERİ # 1

Kendi kendine disipline olabilen ve verilen bir programa uyabilen bir yapıya sahipseniz böyle bir hedef için özel bir kursa gitmenize ve öyle yüksek ücretler ödemenize hiç gerek yok.

Böyle bir hedefi Mega Hafıza'nın sadece "MEGA HIZLI OKUMA" seti ile başarabilirsiniz. Bu set, ben sanki sizin karşınızdaymışım ve size bire bir özel bir ders veriyormuşum gibi hazırlanmıştır. İsterseniz konsantrasyonunuzu ilave olarak artırmanız için ayrıca destek olarak "BİO-RİTMİK LARGO VE KONSANTRASYON" setini de alarak işin içine katabilirsiniz.

 

ALTERNATİF ÖNERİ # 2

İkinci alternatif öneriyi kendi kendine disipline olamayan, verilen bir programa uyamayan ve çalışmak için belli bir zaman ayırmakta zorluk çeken OKS ve ÖSS'ye hazırlanan öğrencilere, yetişkinlere ve tüm kurumlara öneriyorum.

Bu alternatifte Mega Hafıza'nın aşağıda resimlerini gördüğünüz üç adet ürününe de ücretsiz olarak sahip olacaksınız.

 

BU ESERLERİN TÜMÜNE ÜCRETSİZ SAHİP OLABİLİRSİNİZ...

Setlere ücretsiz olarak nasıl sahip olacağınız konusuna gelmeden önce birkaç önemli hususa dikkat çekmek istiyorum;

MELİK DUYAR'IN EĞİTİM VERDİĞİ ŞEHİRLER

1-) Mega Hafıza'nın eğitim setlerine sadece Mega Hafıza'nın Ankara'daki merkezinden ulaşabilirsiniz (Bilgi İçin: www.MegaHafiza.com).

2-) Mega Hafıza'nın ANKARA-MERKEZ ve İSTANBUL-ETİLER'de sürekli eğitimleri mevcuttur. Bu eğitimleri bizzat Melik Duyar vermektedir. (Bilgi İçin: www.MegaEgitim.com ).

3-) Mega Hafıza'nın eğitimleri Mega Hafıza Yetkili Eğitmeni Sn. Rukiye Eyaz Çal tarafından İstanbul-Kadıköy’de de sürekli verilmektedir. İstanbul-Kadıköy’deki eğitimler "Kişisel Gelişim Atolyesi; Halitaağa Cad. No:25 D:6 Kadıköy – İstanbul" adresinde verilmektedir. (Bilgi İçin: www.KisiselGelisimAtolyesi.com ).

4-) Melik Duyar'ın diğer şehirlerde verdiği eğitim, seminer ve konferans organizasyonları için Ankara veya İstanbul eğitim merkezlerimize başvurabilirsiniz (Bilgi İçin: www.MegaEgitim.com ).

5-) Melik Duyar'ın bu merkezlerde ve kurumlarda bizzat verdiği diğer eğitimler aşağıda listelenmiştir;

Beyni Etkin Kullanma, Hızlı Öğrenme, Hafıza & Zeka Geliştirme,

İsimler ve Yüzler İçin Hafıza Eğitimi,

Yaratıcı Düşünme Teknikleri ve A.S.İ.T.,

Beyinden Beyine Satış,

Beyin Haritaları® ve Hızlı Öğrenme,

Beyni Etkin Kullanma, Hızlı Öğrenme & Öğrenme Motivasyonu Konferansı (Sadece kurumlara)

Zihinsel Matematik - Hafıza ve Zeka Yaz Okulu (Sadece öğrencilere)

Özet olarak, Mega Hafıza'nın Ankara, İstanbul ve İzmir'de organize ettiği "MEGA HIZLI OKUMA" eğitimlerine katılan herkese aşağıda resimleri görünen tüm ürünler ÜCRETSİZ olarak hediye edilmektedir. Ancak bu fırsat tarihine kadar geçerlidir.

BU ESERLERİN TÜMÜNE ÜCRETSİZ SAHİP OLABİLİRSİNİZ...

 

Mega Hafıza'nın setleri için www.MegaHafiza.com, eğitimleri, seminerleri, yaz okulları ve konferansları için ise www.MegaEgitim.com web sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Tekrar görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın...

Melik Duyar

MEGA HAFIZA

www.megahafiza.com

www.megaegitim.com

Copyright © 2000 – 2007 Mega Hafıza Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. (Tüm Hakları Saklıdır)

 

Sayın Ugur GÖK,

Mini Kurs # 6 İÇİN DEĞERLENDİRME YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

  Hiç Beğenmedim Beğenmedim Orta Beğendim Çok Beğendim  

 

 
 
 

 

Copyright © 2000 – 2009 Hızlı Okuma Derneği.