Anlayarak Okumada Doğru Bilinen Büyük Yanlışlar

MEGA HIZLI OKUMA – Mini Kurs # 1

© Melik Duyar, 2000 - 2024

Hızlı okumayı engelleyen nedenlerin başında, çoğumuzun, anlayarak okuma konusunda doğru olduğunu sandığımız yanlış bilgi ve inanışlara sahip olmamız gelmektedir. Bu engellerin başında gelen en büyük yanlış bilgi ise şudur;


BİR KONUYU ANLAYABİLMEK İÇİN YAVAŞ OKUMAK GEREKİR !!!


"Yavaş okursam daha iyi anlarım" düşüncesi sadece genel bir inanış olup, dayandığı bilimsel hiçbir temeli de yoktur. Aksine yavaş okumak anlamayı azalttığı gibi, konsantrasyonunuzu da müthiş bir şekilde bozmaktadır. Bu arada hafıza - beyin eğitimi ve hızlı okumayla ilgili eserlerimde mevcut olan bana ait bir ifadeye hemen dikkatinizi çekmek istiyorum.


"Hızlı okumak konsantrasyonu bozmaz,aksine konsantrasyonu artırır."
Melik Duyar, Dünya Hafıza Şampiyonu


Çoğunuzun şu anda içinizden "Hadi be oradan, bu doğru olamaz" diye mırıldandığını duyar gibiyim. İnanması güç gibi görünse de, bu bilimsel temellere dayanan bir bilgidir. Bu gerçeğe sadece benim söylememle inanmayacağınızı biliyorum. İşte bu sebepten dolayı, yavaş okumanın neden konsantrasyonu bozduğunun, bunun yanında hızlı okumanın da neden konsantrasyonu artırdığının bilimsel temellerini ortaya koyan bir animasyon programıyla bu konuyu size açıklamak istiyorum;

Şimdi aşağıda verilen videonun "PLAY " tuşuna tıklayarak bu konuyla ilgili açıklamalarımı benim sesimden dinleyerek izleyebilirsiniz;


Hızlı okumayla ilgili doğru olduğu sanılan başka yanlış inanışlar da vardır. Bunlardan bazılarını da aşağıda sıralamak istiyorum;


Hızlı okumak için çok yüksek bir zekaya sahip olmak gerekir.
Sadece çok zeki olan insanlar hızlı okuyabilir.

Bu da tamamen yanlış bir düşüncedir.

Normal zekaya sahip olan herkes basit ve etkili bazı teknikleri öğrenerek anlayarak çok hızlı okuyabilir. Bu arada ilkokulu bitirmiş olan her yetişkinin ve ilköğretim 5. sınıfa gelebilen her öğrencinin en az normal bir zekaya sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu ifademi yanlış anlamayın lütfen. Alt sınır olarak en az diyorum. Bunun anlamı normal zeka üstü olma olasılığınız yok demek değildir.


Bazı yetişkinler de hızlı okumanın yaşla ilgisi olduğunu sanarak şöyle bir inanışa sahiptirler;


Sadece gençler ve çok keskin gören bir göze sahip olanlar hızlı okuyabilirler.

Bu düşünce de doğru olduğu sanılan yanlışlardan bir tanesidir.

Bir önceki bölümde de belirttiğim gibi, baktığınız kelimeleri görebiliyorsanız, basit ve etkili bazı teknikleri öğrenerek çok hızlı okuyabilirsiniz. Yaşınızın kaç olduğu veya okurken gözlük kullanıyor olmanız anlayarak hızlı okumanızı engelleyebilecek nedenler değildir. İhtiyacınız olan tek şey, hızlı okumayla ilgili teknikleri öğrenmeniz ve biraz egzersiz yaparak kullanmanızdır.


Bazılarımız da çok kitap okuyanın mı çok hızlı okuduğunu, yoksa çok hızlı okuyanın mı çok kitap okuduğunu birbirine karıştırarak şöyle düşünmektedir;


Sadece çok kitap okuyanlar hızlı okuyabilir.
Hızlı okumak bugüne kadar ne kadar çok kitap okuduğunuza bağlı bir beceridir.

Bu da çok yanlış bir düşüncedir.

Hızlı okumayı sağlayan teknikleri bilmeden çok kitap okusanız da hızlı okuyamazsınız. Teknikleri öğrenmeden çok sayıda kitap okumak sizi sadece çok bilgi sahibi yapar, size hızlı okuma becerisi kazandırmaz. Dolayısıyla anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenmek için daha önceden çok sayıda kitap okumuş olma şartı yoktur. Ancak hızlı okuma tekniklerini öğrenerek kullanırsanız, çok kısa zamanda çok kitap okumayı da kendiniz için kolaylaştırmış olursunuz.


ANLAYARAK HIZLI OKUMAK İÇİN KONSANTRASYON ÇOK ÖNEMLİ!


Anlayarak hızlı okumak için şüphesiz konsantrasyonun da artırılması gerekmektedir. Yüksek bir konsantrasyon sağlamadan yapılan hızlı okumanın hiçbir anlamı yoktur. İncelerseniz, çoğu hızlı okuma eğitimi verdiğini iddia eden kuruluşun konsantrasyonu geliştirmeyle ilgili tekniklere hiç değinmediğini görürsünüz. İşte bu sebepten çoğu hızlı okuma eğitimi hüsranla sonuçlanmaktadır. Hızlı okuma kurslarının çoğunun neden başarısız olduğu konusunu dördüncü mini kursta daha yakından inceleyeceğiz.

Neyse, konsantrasyon işine tekrar geri dönelim. Konsantrasyon konusunu çok geniş olarak incelemek üzere bir sonraki mini kursa bırakıyorum. Ancak bir sonraki mini kursta aşağıda resimde gördüğünüz ve seçkin kitapçılarda TL fiyatla satılan "Konsantrasyonun Gücü" adlı kitabı size ÜCRETSİZ olarak hediye edeceğim müjdesini de vermek istiyorum. Merak ediyorsanız, aşağıdaki resmin altındaki linke tıklayarak bu kitabın içindeki bölümlerin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

"Konsantrasyonun Gücü" Kitabı

Bir sonraki mini kursta görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın...

Melik Duyar

MEGA HAFIZA

Sayın , "Anlayarak Okumada Doğru Bilinen Büyük Yanlışlar" İçin Değerlendirme Yapmak İstermisiniz?

Web adresleri

ÜCRETSİZ HIZLI OKUMA KURSUNU ARKADAŞINA GÖNDER

ÜCRETSİZ EĞİTİMLER

Aşağıdaki kayıt formunu doldurarak

"6 DERSLİK HIZLI OKUMA", "7 DERSLİK BEYİN EĞİTİMİ" ve "6 DERSLİK YARATICI DÜŞÜNME"

eğitimlerinden istediklerinize kayıt olabilirsiniz.


Kayıt olduğunuz MEGA HAFIZA eğitimleri online olarak her 3 günde bir e-posta adresinize ücretsiz olarak gönderilecektir.

Kurs gönderminin bitiminde ayrıca hafıza, beyin ve beyin eğitimi ile ilgili önemli bilgiler içeren aylık "e-Beyin Bülteni" e-posta adresinize gönderilmeye devam edecektir. Gönderiler ücretsiz olup, istediğiniz anda listemizden çıkabilirsiniz.

Abone Olmak İstediğiniz Eğitimler

Mega Hafıza

Her Hakkı Saklıdır. Sitede bulunan materyaller izinsiz olarak kullanılamaz.

Sosyal Medya

İletişim

Esat Caddesi 37/B Küçükesat 06660 Çankaya, Ankara
Tel: +90 (312) 417 33 30
Faks: +90 (312) 418 90 02
Email : info@megahafiza.com.tr